2017 Run For the Hills Results

September 23, 2017 Run for the Hills!

Congratulations to the Overall Female Winner – Angela Mathews in a time of 19:56. Congratulations to the Overall Male Winner – Ryan Weaver in a time of 17:57.

Age Group Results

Results by: Michigan Running Foundation

5k Run

Female Overall Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Angela Matthews 15 33 2 19:56.7 6:26/M

Female Master Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wobrock Debbie 89 49 11 24:58.0 8:03/M

Female Grand Master Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Brenda Lang 25 52 19 28:33.0 9:13/M

Female 14 and under

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Kylee Bridges 198 13 15 27:01.3 8:43/M
2 Brooke Edmunds 17 12 38 35:12.8 11:21/M

Female 15 to 19

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Paige Sanborn 7 17 42 36:13.7 11:41/M

Female 20 to 24

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tera Rankin 5 23 31 31:44.9 10:14/M

Female 25 to 29

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Samantha Brown 4 29 32 31:45.2 10:15/M

Female 30 to 34

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Leanna Pelham 27 31 25 30:40.7 9:54/M
2 Sarah Begley 92 32 36 34:09.4 11:01/M

Female 35 to 39

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nicole Porter 29 38 33 32:52.4 10:36/M

Female 40 to 44

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Wendy Hunter 99 44 23 29:43.4 9:35/M
2 Angela Ford 11 41 29 31:33.8 10:11/M
3 Julie Robinson 23 43 52 50:25.3 16:16/M

Female 45 to 49

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Julie Akens 199 47 20 28:36.0 9:14/M
2 Lucia Meehan 32 45 50 47:34.7 15:21/M

Female 50 to 54

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Renee Kouba 74 50 22 29:36.7 9:33/M
2 Cheryl Naylor 13 51 24 29:55.8 9:39/M
3 Liz Stevens 4963 51 35 33:49.6 10:55/M
4 Robin Eckel 37 53 48 44:38.8 14:24/M
5 Zonya Foco 194 54 56 56:49.7 18:20/M

Female 55 to 59

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nan Flood 192 55 44 37:26.9 12:05/M
2 Kegerreis Vickie 75 59 46 38:01.0 12:16/M
3 Violet Parmeter 196 57 58 56:53.2 18:21/M
4 Sandy Garbouan 1000 56 59 56:53.9 18:21/M

Female 75 to 79

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gretchen Warwick 71 75 55 56:38.1 18:16/M

Female 80 to 89

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Grace Owens 195 80 57 56:53.0 18:21/M

Male Overall Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Ryan Weaver 26 33 1 17:57.2 5:47/M

Male Master Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Christopher Martin 28 40 3 20:59.2 6:46/M

Male Grand Master Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bob Bridges 197 55 5 21:27.8 6:55/M

Male 14 and under

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nathan Hunter 100 14 10 24:48.9 8:00/M
2 Pierson Cousino 9 10 12 25:17.8 8:09/M
3 Brandan Edmunds 12 10 37 35:09.3 11:20/M

Male 20 to 24

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jason McGinnis 10 20 4 21:15.1 6:51/M

Male 30 to 34

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jason Begley 19 33 7 23:09.4 7:28/M

Male 35 to 39

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Timothy Davis 21 39 6 21:58.4 7:05/M

Male 40 to 44

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Den Cousino 8 43 9 24:26.7 7:53/M
2 Brent Ford 20 44 13 25:34.7 8:15/M

Male 45 to 49

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Robert Meehan 31 46 34 32:57.6 10:38/M

Male 50 to 54

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 John Kegerreis 24 50 8 24:03.2 7:45/M
2 Mike Winkelman 36 51 17 27:51.2 8:59/M
3 Randy Walch 97 52 18 28:17.4 9:07/M
4 Michael Timko 96 52 27 31:04.6 10:01/M
5 Paul Pfeifer 73 54 28 31:13.1 10:04/M
6 David Pulka 16 51 41 35:46.3 11:32/M

Male 55 to 59

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Howard Volk 94 59 14 26:56.3 8:41/M
2 Karl Brown 6 58 16 27:43.9 8:56/M
3 Russ Millett III 72 57 39 35:40.0 11:30/M
4 Frank Rabideau 93 56 40 35:42.6 11:31/M
5 Terry Flood 193 56 45 37:27.2 12:05/M
6 Patrick Emerson 18 57 47 41:20.4 13:20/M

Male 60 to 64

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Calvin Hall 30 60 21 29:18.9 9:27/M
2 Timothy Fox 33 62 26 30:48.8 9:56/M

Male 65 to 69

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Woody Kellum 98 67 43 37:08.1 11:59/M
2 Tom Cubberly 70 68 49 44:43.9 14:25/M
3 Ronald Fox 34 68 51 47:37.3 15:22/M

Male 70 to 74

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 James Baker 22 71 30 31:39.5 10:13/M

Male 75 to 79

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Tom Naylor 14 77 53 50:51.5 16:24/M
2 Krauss Gary 76 77 54 52:38.6 16:59/M

5k Walk

Female Overall Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Linda Rowley 59 66 1 38:16.2 12:21/M

Female Master Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jean Snyder 63 62 9 43:25.7 14:00/M

Female Grand Master Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roxanne Larson 48 57 13 48:20.2 15:35/M

Female 14 and under

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Carmen Schot 43 14 34 57:02.4 18:24/M
2 Emily Waun 4965 12 37 57:03.8 18:24/M
3 Jordan Schot 44 12 38 57:32.4 18:34/M

Female 15 to 19

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Mary Hubbs 40 19 8 43:23.1 14:00/M

Female 25 to 29

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Chanda Marks 45 25 35 57:02.7 18:24/M
2 Laura Dyjach 47 29 41 58:10.5 18:46/M
3 Amy Kenley 191 26 45 58:49.2 18:58/M

Female 30 to 34

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Timerie Yocca 190 33 44 58:41.7 18:56/M

Female 35 to 39

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Beth Wyandotte 95 39 39 57:41.9 18:36/M
2 Melissa Ford 189 38 43 58:40.4 18:55/M
3 Stephanie Dowling 55 39 48 59:28.8 19:11/M

Female 40 to 44

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rachel Kallioinen 50 42 17 49:46.6 16:03/M
2 Jessica Dixon 85 42 30 56:54.7 18:21/M
3 Lori Mason 52 41 33 57:02.0 18:24/M
4 Lisa Schot 42 44 36 57:03.3 18:24/M
5 Helena Waun 4964 44 40 57:42.6 18:37/M

Female 45 to 49

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Sharon Jaimes 68 49 29 56:29.3 18:13/M
2 Kelly Castle 54 47 46 59:03.4 19:03/M

Female 55 to 59

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Laura Orlowski 66 55 18 50:53.5 16:25/M
2 Stacey Munson 78 58 24 53:07.6 17:08/M
3 Laura Scheich 79 58 25 53:38.0 17:18/M

Female 60 to 64

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Diane Smith 64 61 14 49:16.2 15:54/M
2 Carol Ford 82 64 21 51:10.0 16:30/M

Female 65 to 69

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Alice Ford 80 68 22 52:06.3 16:48/M
2 Ruth Arnett 58 67 28 56:19.8 18:10/M
3 Karin Ford 81 66 31 56:55.1 18:22/M
4 Vikke Grueneberg 61 69 49 59:50.8 19:18/M

Female 70 to 74

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Louise Ford 83 74 15 49:24.7 15:56/M
2 Teresa Osburn 84 71 16 49:46.2 16:03/M

Male Overall Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 William Roumell 90 64 2 39:28.1 12:44/M

Male Master Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roumell George 88 59 3 40:24.4 13:02/M

Male Grand Master Winners

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gregg Ries 86 56 4 40:39.0 13:07/M

Male 14 and under

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Nathan Castle 998 6 26 54:57.6 17:44/M
2 Griffin Dowling 56 10 47 59:03.7 19:03/M

Male 30 to 34

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Michael Dyjach 46 32 42 58:10.7 18:46/M

Male 35 to 39

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Clint Helinski 53 37 32 56:55.6 18:22/M

Male 40 to 44

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 William Garcia 39 42 6 42:51.2 13:49/M
2 Matthew King 51 43 7 43:02.4 13:53/M
3 John Castle 997 42 27 54:58.6 17:44/M

Male 45 to 49

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Rob Valdes 4966 46 10 44:32.9 14:22/M

Male 50 to 54

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Steve Orlowski 67 54 19 51:09.3 16:30/M

Male 60 to 64

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Jack Snyder 62 62 5 40:58.4 13:13/M
2 James Arnett 57 64 11 46:04.0 14:52/M
3 Rich Smith 65 60 12 47:05.9 15:11/M
4 Charles N. Steele 49 62 23 53:01.9 17:06/M

Male 65 to 69

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Gary Grueneberg 60 68 50 1:00:14.5 19:26/M

Male 70 to 74

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Bill Leutz 41 74 20 51:09.6 16:30/M

1 Mile

Female 15 to 59

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Lynatte Cousino 4962 42 2 8:59.9 8:59/M
2 Tami Hindes 69 53 6 17:51.8 17:51/M
3 Jaclyn Pulka 2 15 7 17:56.5 17:56/M

Male 14 and Under

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Blaisen Cousino 1 7 1 8:54.0 8:54/M

Male 60 and over

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Roger Moore 200 64 3 13:22.2 13:22/M
2 Bob Kellum 999 65 4 14:08.9 14:08/M

Male no age provided

Place Name Bib No Age Overall Total Time Pace
1 Xander Lee 91 99 5 17:51.1 17:51/M

Advancing an Irish Hills Legacy